بیمه ایران ورشکسته است؟/زیان انباشته، دو ساله به دوبرابر رسید » رصد شریان های مالی کشور

تمامي اخبار اين سايت در حال انتقال به سايت www.razepool.ir است و در آينده نزديك ديگر خبري رو اين سايت بارگذاري نخواهد شد. » سایبان » بیمه ایران ورشکسته است؟/زیان انباشته، دو ساله به دوبرابر رسید
 
 

 

سایبان : بیمه ایران ورشکسته است؟/زیان انباشته، دو ساله به دوبرابر رسید

 
 

تاریخ انتشار : 6 دي 1395

 
 
بیمه ایران ورشکسته است؟/زیان انباشته، دو ساله به دوبرابر رسید
گروه سایبان - توانگری مالی اش اعلام نمی شود و با زیان 32 هزار میلیارد ریالی که به رقم سرمایه اش نزدیک است بر روی کاغذ ورشکسته به حساب می آید.

به گزارش پایگاه خبری رازپول، جدیدترین آمار عملکرد صنعت بیمه نشان می دهد که تنها بیمه دولتی که به استناد آمار 7 ماهه بیمه مرکزی حدود 40 درصد بازار را در اختیار دارد با سرمایه 34 هزارو 241 میلیارد ریال و با زیان انباشته 32 هزارو 514 میلیارد ریال که علی رغم ادعاهای مدیران سابق در حال کاهش بود، مرزهای ماده 141 قانون تجارت را گذرانده است و به عبارتی بر روی کاغذ با چنین قواعدی ورشکسته است.
بیمه ایران در چهار سال اخیر دستخوش تحولات مدیریتی فراوانی بوده است و از زیان انباشته 16 هزارو 195 میلیارد ریال در سال 92 به زیانی برابر با 32 هزارو 717 میلیارد ریال در سال 93 و نهایتا به 32 هزارو 514 میلیارد ریال در سال 94 رسیده است. این در حالی است که همواره مدیران وقت این شرکت از اصلاح روند این شرکت سخن به میان آورده و واقعیت های موجود را با بیمه گذاران خود مطرح نکرده اند و حال این سالنامه آماری بیمه مرکزی است که به تشریح وضعیت موجود پرداخته است . این شرکت در چند سال اخیر به ترتیب با مدیریت محمود امرالهی،عباس حسینی و حالا محسن پورکیانی اداره شده است.

در این مورد ماده 141 اصلاحیه قانون تجارت اذعان دارد که هرگاه اثر زیان‌های وارده حداقل نصف سرمایه شرکت از میان برود، هیات‌مدیره مکلف است بلافاصله مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام را دعوت کند تا موضوع انحلال یا بقای شرکت مورد شور و رای واقع شود. این پرسش مطرح است که برای اصلاح این روند چه تصمیمی قرار است اتخاذ شود؟

البته تصمیم گیری در این خصوص برای مسئولین هم با دشواری هایی همراه است تا جایی که معاون نظارت بیمه مرکزی در پاسخ به این پرسش که آیا عدم اعلام توانگری شرکت های بیمه به عدم تصمیم گیری نهایی به وضعیت توانگری بیمه ایران ارتباط دارد با پاسخ مثبت به این موضوع اعلام کرد که در زمینه وضعیت توانگری بیمه ایران به جمع بندی نهایی نرسیده ایم.
هرچند که در تصور کارشناسان اطلاق کلمه ورشکسته برای بنگاهی که 100 درصد مالکیت آن در اختیار دولت است بی معنا محسوب می شوداما با توجه به دیدگاه های بنگاه داری همتی و حسب موقعیت کنونی وی استفاده از این واژه به هنگام است. همتی در زمان تصدی مدیرعامل بانک ملی ایران در گفت و گو با برنامه اقتصاد ایران - شبکه پنج صراحتا اعلام کرد هر بانکی یک بنگاه اقتصادی است و هر بنگاه اقتصادی تعریف خودش را دارد، بنگاه اقتصادی‌ای می‌تواند توسعه پیدا کند که بتواند سودآور باشد و برای اینکه سودآور باشد باید هزینه‌هایش را بهینه کند و بهره‌وری لازم را داشته باشد که بتواند روز به روز بزرگ شود و توسعه پیدا کند.

بانک‌های دولتی نیز اینگونه هستند. شاید در یک دوره‌ای تصور بر این بود که یک بانک دولتی لزومی ندارد سود بدهد و حتی اگر زیان‌ده نیز می‌بودند، می‌گفتند اشکالی ندارد، بانک دولتی است، در صورتی که بنده این اعتقاد را ندارم و معتقدم که فقط فرق یک بانک دولتی با یک بانک خصوصی این است که سهام‌دار بانک دولتی، دولت است و سهام‌دار دولت بودن ممکن است که از شما EPS بالا و سود بالا نخواهد، ولی مفهوم آن این نیست که مدیران یک بانک دولتی تلاش خود را در جهت بهینه‌سازی هزینه‌ها انجام ندهند و درآمدها را بهینه نکنند و مدیران یک بانک دولتی باید طوری عمل کنند که بانک آن‌ها یک بانک سودآور باشد و توسعه پیدا کند و رشد پیدا کند و بتواند خدمت بیشتری به جامعه کند و در حال حاضر همت من و سایر همکارانم در بانک ملی این است بتوانیم این بانک را روز به روز توسعه دهیم و در کنار خدمات گسترده به مردم بر مبنای شاخص مهم سودآوری نیز حرکت کنیم.با چنین وضعیتی تنها شرکت بیمه دولتی مسئول پاسخ گویی به بیمه گذاران و خسارت دیدگان شرکت بیمه توسعه در این سال ها هم بوده است حال اینکه خود با مشکل ورشکستگی به زعم قانون تجارت مواجه بوده است !
بیمه ایران در حالی با زیان 32 هزار میلیار ریالی مواجه است که حداقل سرمایه مورد نیاز شرکت های بیمه 2500میلیارد ریال تعیین شده است یعنی چیزی حدود سرمایه 12 برابر سرمایه شرکت های خصوصی!
نکته دیگر اینکه شرکت بالغ بر 30 هزار میلیارد ریال مطالبات از نمایندگان و بیمه گذاران داردیعنی چیزی نزدیک به رقم سرمایه کنونی!
با این وجود تنها بیمه دولتی کشور نقش آفرینی در اقتصاد را رها نکرده و همواره در این سال ها به ارائه خدمات به بیمه گذاران خود مشغول بوده است .
یکی از خدمات مورد ارائه این شرکت بیمه های زندگی مان است که به یکی از زیرمجموعه های خود یعنی بیمه ایران معین واگذار شده است.

پرده دوم
ایران معین به عنوان شرکتی که 100 درصد سهامش متعلق به بیمه ایران است به عنوان یکی از شرکت های مستقر در مناطق آزاد فعالیت می کند . این شرکت در سایت خود می نویسد شرکت بیمه ایران معین با توجه به مصوبه هیات محترم وزیران در خصوص فعالیت بیمه گری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در سال 1382 در منطقه آزاد کیش به ثبت رسیده است و عملا فعالیت خود را از تاریخ 1383/11/15 آغاز نموده است. در واقع شرکت سهامی بیمه ایران معین به منظور خدمت رسانی به بیمه گزاران خود و متحول نمودن خدمات بیمه سنتی به خدمات بیمه ای نوین در مناطق آزاد ثبت و تاسیس گردید و از بدو تاسیس تا کنون با بکارگیری تجارب گذشته و راهکارهای جدید بیمه ای اقدام به ارائه خدمات مطلوب و شایسته به بیمه گزاران مستقر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نموده است؟

بنابراین اینکه چگونه پرتفوی بیمه های زندگی بیمه ایران به این شرکت مناطق آزادی واگذار شده و آیا انتقال پرتفوی به این شکل به شرکت های هم خانواده مجاز است یا خیر پرسشی است که مسئولین حتما پاسخ قانع کننده ای برای آن دارند. البته نکته دیگر اینکه با توجه به زیان قابل توجه بیمه ایران و با عنایت بر این موضوع که بیمه ایران معین به عنوان شرکتی که 100درصد سهامش متعلق به بیمه ایران است چگونه بر اساس صورت های مالی تلفیقی قادر خواهد بود 24.9درصد سود به بیمه گذاران این بیمه اعطا کند؟ . بنابراین واگذاری مکانیزم فروش بیمه های عمر بیمه ایران به این شرکت و پرداخت چنین سودی با وضعیت سهام دار عمده مکانیزمی است که مسلما پاسخی از سوی مسئولین دارد.

بیمه ایران ورشکسته است؟/زیان انباشته، دو ساله به دوبرابر رسید

پرده سوم
این شرکت به عنوان تنها شرکت بیمه دولتی ظاهرا در زمینه آیین نامه های سرمایه گذاری شورای عالی بیمه نیز با صنعت چندان همراه نیست چراکه به نظر نمی رسد شرکت های اقماری تاسیس شده توسط این شرکت بنابر مصوبه های شورای عالی بیمه در زمینه سرمایه گذاری حرکت کنند.بنابراین شرکتی که در عملیات بیمه گری با زیان مواجه است و در بحث سرمایه گذاری با شرکت های اقماری خود سرگرم است نیازمند همت بلند مدیران خود برای سامان دهی این وضعیت است .


پرده چهارم
شرکت توسعه کسب و کار سبا یکی از شرکت های زیر مجموعه بیمه ایران است که از محل ذخایر فنی شرکت سهامی بیمه ایران با نام شرکت سرمایه‌گذاری پویان (سهامی عام ) در دی ماه 1371 تاسیس شده که بعدها به شرکت "توسعه کسب و کار سبا" تغییر نام یافت و از جمله شرکت‌های فرعی شرکت سهامی بیمه ایران محسوب می‌شود که سهام دار اصلی آن بیمه ایران است .سرمایه شرکت در سال 93 از یک هزارو 50 میلیارد ریال به 2 هزارو 121 میلیارد ریال رسید و در ابتدای سال جاری به ۴ هزارو ۶۷۳ میلیارد ریال افزایش یافت.

بیمه ایران ورشکسته است؟/زیان انباشته، دو ساله به دوبرابر رسید

بیمه ایران ورشکسته است؟/زیان انباشته، دو ساله به دوبرابر رسیداین شرکت که فعالیت اصلی اش، مشتمل بر مواردی چون مشارکت در راه اندازی شرکت‌های فعال در زمینه طراحی و ساخت انواع ساختمان‌های مسکونی، تجاری و اداری و خرید و فروش املاک و مستغلات و خرید و فروش سهام (اعم از بورسی و غیر بورسی) اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار، بورس کالا، ارز و ابزارها و اوراق سایر بازارهای پولی و مالی رایج در داخل و خارج از کشور است، پیش از این نامش در پرونده مالی بیمه ایران به دلیل آنچه خرید و فروش ملک عنوان شد نیز شنیده شد و مدیران وقت برای توضیح پاره ای از مسائل به دادگاه احضار شده بودند.

علی ایحال امروز شرکت این موارد را گذرانده و در زیرمجموعه خود شرکت های مهر سیاحت سبا، بازرگانی سباسودا ثمین،ایده های تجارت هوشمند سیمرغ وگروه اقتصادی افق را دارد.
بنابراین بیمه ایران به عنوان شرکتی دولتی در زیرمجموعه خود دارای شرکتی سرمایه گذاری است که قواعد سرمایه گذاری در آن تابع آیین نامه های سرمایه گذاری شورای عالی بیمه نیست و درصد سهام داری تنها شرکت دولتی بیمه و شرکت های هم خانواده در این مجموعه بسیار پیچیده و در هم تنیده شده است.این در حالی است که حکم مدیرعامل این شرکت از سوی بیمه ایران صادر می شود.

سرمایه گذاری توسعه کسب و کار سبا که به تازگی سهام خود در بیمه ملت را واگذار کرده در شرکت های بیمه ایران معین و اتکایی امین نیز دارای سهام است و در پروژه های مسکونی مجمتع بام نیایش و ساختمانی گلستان و هتل آبان نیز دارای سرمایه گذاری هایی است .

این شرکت در سایت خود آورده است ؛ باوجود تمامی مشکلات موجود در عرصه اقتصادی کسب و کار،شرکت توسعه کسب و کار سبا توانسته است با تدوین برنامه های مورد نیاز و همچنین همراهی و همکاری شرکت بیمه ایران به عنوان تنها سهامدار شرکت،با غلبه بر موانع پیش رو عملکرد قابل قبولی را از خو به جای گذارد.باعنايت به اینکه این شرکت با هدف مدیریت بهینه بخشی از ذخایر شرکت بیمه ایران تاسیس شده است هیات مدیره تمامی تلاش خود را در جهت افزایش حداکثری ارزش حقوق سهامداران خود بکار بسته است و در راستای تحقق این هدف برنامه های متعددی را تدوین کرده و به مرحله عمل در آورده است.
مالکیت 100 درصدی سهام این شرکت در حالی است که در ماده یک آیین نامه 60 شورای عالی بیمه آمده است مؤسسه بيمه موظف است عمليات سرمايه گذاري از محل منابع سرمايه گذاري ابتداي دوره (شامل حقوق صاحبان سهام و ذخاير فني سهم نگهداري ابتداي دوره مالي) و ساير منابع مالي را با رعايت حد نصاب ها و ساير ضوابط اين آيين نامه انجام دهد.

بنابراین به نظر می رسد که تنها شرکت بیمه دولتی در زمینه نصاب های سهام داری و سرمایه گذاری از استانداردهای شورای عالی بیمه تبعیت نمی کند. انتصاب در داخل هیات مدیره شرکت های زیر مجموعه نیز به همین ترتیب است و تقریبا هیات مدیره این شرکت ها یکدست و افراد منتخبی هستند که از سوی سهام داران اصلی معرفی می شوند. بنابراین پرسش اصلی اینکه آیا شرکت سرمایه گذاری توسعه کسب و کار سبا با توجه به اینکه سهام دار اصلی آن شرکتی دولتی است دارای مالکیت دولتی است؟ آیا زیر مجموعه این شرکت نیز دولتی محسوب می شوند؟

پرده پنجم
سید محمدصادق الحسینی به عنوان مدیر عامل،بهروز خدارحمی دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران به عنوان رئیس هیات مدیره،محمد مهدی اعلایی، علیرضا کدیور و موسوی نسب در ترکیب هیات مدیره شرکت توسعه کسب و کار سبا از چندی پیش فعالیت خود را آغاز کردند.
این شرکت مادر هم اکنون عضو هیات مدیره شرکت های مهر سیاحت سبا است و علی رحیم پور از طرف شرکت مادر(شرکت توسعه کسب وکار سبا) عضو هیات مدیره و مدیرعامل این شرکت است.

یکی دیگر از شرکت های زیر مجموعه شرکت توسعه کسب وکار سبا،ایده های تجارت هوشمند سیمرغ نام دارد که با هیات مدیره ای مرکب از سه تا پنج نفر اداره می شود و مدیران کلا یا بعضا قابل عزل هستند.
پیش از این ترکیب هیات مدیره این شرکت رایعقوب قنبرزاده به نمایندگی از شرکت های مهر سیاحت سبا به عنوان رئیس،محمد رضا صدری به نمایندگی از شرکت توسعه کسب وکار سبا به عنوان عضو هیات مدیره و مدیرعامل و بهروز رستمی به نمایندگی از یاری رسان امین بودند که ظاهرا تغییراتی در این ترکیب ایجاد شده است .

بر این اساس شنیده می شود که تغییرات مدیریتی در شرکت های زیر مجموعه سبا با حضور صادق الحسینی کلید خورده است و حمید رودساز به عنوان عضو هیات مدیره و مدیرعامل شرکت ایده های تجارت هوشمند سیمرغ انتخاب شده است و با حضور صادق الحسینی مدیرعامل سبا، مراسم تودیع و معارفه حمید رودساز به عنوان مدیرعامل جدید شرکت ایده های تجارت هوشمند سیمرغ که در زمینه پیاده‌سازی و ارائه راهکارهای فناوری اطلاعات در صنعت بیمه فعالیت می کند، برگزار شده است.

گفتنی است صادق الحسینی در این مراسم از اهمیت پروژه سامانه یکپارچه بیمه گری برای بیمه ایران سخن گفت و توجه به امنیت اطلاعات و ایمن بودن این سامانه را مهمترین ماموریت مدیرعامل جدید خواند.
رود ساز در حالی به مدیریت یک شرکت تخصصی دعوت شده که جستجوی ما در خصوص سوابق کاری وی نتیجه چندانی نداشت و رازپول از انتشار سوابق کاری نامبرده استقبال می کند.
نکته جالب اینکه بیمه ایران که به یکی از صادرکنندگان مدیر در صنعت بیمه تبدیل شده است برای شرکت های تابعه خود به دنبال جذب نیرو از خارج است!
این شرکت در سایت خود می نویسد:
شرکت ایده های تجارت هوشمند سیمرغ، به عنوان یکی از شرکت های فعال در حوزه فناوری اطلاعات در صنعت بیمه، با نام داده ­پردازان مهرگان و در تاریخ 1381/02/16 تاسیس گردید و در سال 1385 نام فعلی را برای خود برگزید.


بنابراین عملکرد تخصصی این شرکت نیازمند حضور فردی با تجربه و متخصص در این زمینه است و باید دید که رودساز از چنین مهارتی برخوردار است؟
لازم به اشاره است که خرید نرم افزار جامع بیمه گری بیمه ایران از خارج از کشور در روزهای گذشته سروصدای فراوانی به دنبال داشت .

 
 

 

 Share  | نسخه چاپی| مجموع امتیازات  : 3465| 
 
 

اخبار مرتبط :

 
 

 

 • واگذاری سرخابی ها به مجلس رسید / خودورساز ...
 • نقد یک کمپین تبلیغاتی /صراف الکترونیک بان ...
 • جیش‌العدل: هیچ مرزبان دیگری را تا پایان م ...
 • چرخش در هیات مدیره بیمه ملت
 • جیش‌العدل: یکی از مرزبانان اسیر ایرانی ر ...
 •  
   
   

   
   

  نظرات کاربران (3)

   

   

   

   
   
  شماره نظر: 3 | نويسنده: طاهری | [ايميل] | تاريخ ارسال: 6/10/1395 - 23:31
   
  جای بسی تاسف داره که با همچین مطلبی سعی در تخریب بیمه بزرگ ایران دارید . با این چنین مطالبی ، شرکت های خصوصی بزرگ نمیشن و پیشی نمیگیرند. مطلب کاملا طراحی شده و از بنیان دروغ است
   
   
  تعداد مطالب: 0 | تعداد نظرات: 0   پاسخ  
   
   
  شماره نظر: 2 | نويسنده: عزيز مهدوري | [ايميل] | تاريخ ارسال: 6/10/1395 - 21:32
   
  سلام
  اينها ضعف مديريت سالم در كشور باعث ورشكست شدن بيمه شده است اگر بمدت يكسال من بعنوان مدير بيمه باشم هم شرايط براي بيمه گذاران راحت ميكنم ، هم خسارت واقعي پرداخت ميكنم هم پارتي بازي و سفارشات مديران ارشد ساير ارگانها را ناديده ميگيرم و شبكه فروشم تقويت ميكنم بجاي رسيدگي به مسائل بي ربط و بي محتوا و خسارتهاي غير قابل پرداختي كه با يك تلفن و سفارش پرداخت ميشه اينها ضعف مديريت هست اينها نبود برنامه است .
   
   
  تعداد مطالب: 0 | تعداد نظرات: 0   پاسخ  
   
   
  شماره نظر: 1 | نويسنده: داوود | [ايميل] | تاريخ ارسال: 6/10/1395 - 18:23
   
  سلام معلومه که ورشکسته است خسارت ببیمه بدنه اینجانب بملغ 420هزار تومان بعداز گذشت 3ماه هنوز پراداخت نشده و قول تا پایان سال رامیدهنددر صورتیکه اگر دولتی نبود تا الان به سرنوشت بیمه توسعه دچار میشد
   
   
  تعداد مطالب: 0 | تعداد نظرات: 0   پاسخ  
   
   
  ارسال نظر
     
   

  پربازدیدترین

  طنین

  |

   مدیران عامل چند شغله صنعت بیمه - 1/ از البرز و پاسارگاد تا سامان،سینا، رازی و کارآفرین

   چگونه می‌توانیم تقاضای مردم برای پوشش‌های بیمه‌ای را افزایش دهیم؟
   

   در جدال جذب سپرده های بانکی کدام بانک ها رشد بیشتری داشتند؟

  خرید آگاهانه بیمه

  سایر اخبار

  » تکلیف قانونی مستاجری که موجر در پایان مدت اجاره ودیعه‌اش را نمی‌دهد
  »
  » کلاهبرداری بالای 100 میلیون، مشمول مرور زمان نمی شود
  »
  » چگونه اموال بدهکار را شناسایی کنیم؟
  »
  » چگونه از واحد صنفی مزاحم شکایت کنیم؟
  »
  » چه نوع معامله ای از نظر قانون، معامله ربوی است و مجازات آن چیست؟
  »
  » چکی که بحساب بگذارید، درصورت برگشت کیفری نخواهد شد
  »
  » چکی که بحساب بگذارید، درصورت برگشت خوردن، کیفری نخواهد شد
  »
  » پرداخت خسارت تصادف درصورت امتناع بیمه، بعهده کیست؟
  »
  » ورّاث می‌توانند پیگیر معاملاتی که بدون شرایط قانونی انجام شده، بشوند/
  »
  » بانک های ملی و ملت تسهیلات یک میلیون تومانی به ودیعه گذاران عمره پرداخت می کنند
  »
  » سرنوشت چک پس از فوت صاحب چک
  »
  » مهلت اقدام علیه صادرکننده چک برگشتی تا چه زمانی است؟
  »
  » دیه ستون فقرات و نخاع چگونه محاسبه می‌شود؟
  »
  » دیه دنده و ترقوه چگونه محاسبه می‌شود؟
  »
  » آیا خریدارِ "مال غیر" هم ضامن است؟

  نیازمندیها

   

  اپلیکشن اندروئید