مدیران عامل بانک ها امروز با معاون اول رئیس جمهور جلسه دارند » رصد شریان های مالی کشور

ما را از طریق آدرس Razepool@ در تلگرام دنبال کنید » راز پول » مدیران عامل بانک ها امروز با معاون اول رئیس جمهور جلسه دارند
 
 

 

راز پول : مدیران عامل بانک ها امروز با معاون اول رئیس جمهور جلسه دارند

 
 

تاریخ انتشار : 11 دي 1395

 
 
گروه بازار پول- امروز مدیران عامل بانکها با اسحاق جهانگیری جلسه ایی دارند تا شاید راهکاری برای آشفته‌بازار دارایی‌ها پیدا شود.

به گزارش پایگاه خبری رازپول به نقل از مهر، نظام بانکی ایران، اوضاع و احوال مساعدی ندارد. ولی الله سیف رئیس‌کل بانک مرکزی با اشاره به تنگنای شدید مالی که موجب شده این
وضعیت تشدید شود،گفت: نظام بانکی ایران در وضعیت چندان مناسبی به سر نمی‌برد، در حالی که عمده مسئولیت تامین مالی اقتصاد بر عهده شبکه بانکی است نزدیک به ۴۵درصد از منابع و دارایی‌های بانک‌ها منجمد و غیرقابل استفاده بوده و بازدهی مناسب را ندارد.

این همان سخنانی است که به شکل دیگری، محتوای نامه مشترک کانون بانکهای خصوصی و شورای هماهنگی بانکهای دولتی را تشکیل می‌دهد. همان نامه‌ای که خطاب به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور نوشته شده و پیگیر این است که دولت، تدبیری برای بخش مسکن اتخاذ کند که یخ انجماد دارایی اصلی بانکها که در روزهای پررونق مسکن، روانه ساخت و ساز و بساز و بفروش شده، آب شود.

در آن نامه به طور کلی اشاره شده بود رکود حاکم بر بازار مسکن و ساختمان، علی‌رغم آگهی‌های بانک‌ها و موسسات اعتباری در جراید کشور، بدون جذب خریدار برای اینگونه املاک ولو با قیمتی کمتر از مبلغ کارشناسی، فروش آنها را با مشکل روبرو کرده است.
به همین دلیل آنها از جهانگیری خواسته بودند تا با فرماندهی ، موجباتی را فراهم آورد تا با بازگشت رونق بیشتر در بازار مسکن و ساختمان، فرصت تعیین شده جهت فروش املاک بانک‌ها اعم از تملیکی قهری که ناخواسته موجب حبس منابع بانک‌ها شده و یا سایر دارایی‌های مورد اشاره در قانون، حداقل برای یک‌سال آینده تمدید شود.

تمام اینها در شرایطی است که بانکها به جای وصول مطالبات از بدهکاران و تولیدکنندگان، بیشتر از همه چیز تمایل دارند تا ملک و وثایق آنها را بلوکه کرده و به جای طلب‌ها بردارند که این خود، نه تنها مشکل تولیدکنندگان را دو چندان می‌کند، بلکه وصول مطالبات را عملا در کانالی قرار می‌دهد که دارایی‌های منجمد بانکها را سه قفله کند.

به هرحال املاک و وثایق تملیکی، موضوعی است که به بنگاهداری بانکها گره خورده است، البته این نکته را هم نباید از یاد برد که کارشناسان بانکی بر این موضوع انتقاد دارند این املاک و وثایق تملیکی نباید به اشتباه تحت عنوان سرمایه‌گذاری بانک‌ها در بخش مسکن تعبیر شود. به بیان بهتر، بانک‌ها و موسسات اعتباری در مواردی که مشتری، توان ایفای تعهدات و پرداخت تسهیلات غیرجاری را ندارد، به اجبار اقدام به تملیک وثیقه مشتری که عمدتاً از جنس املاک و مستغلات است، می‌کنند.
در کنار این امر، مشکلات حقوقی و اداری و تا حدودی رکود حاکم بر بازار مسکن و مستغلات باعث شده فروش این املاک از سوی بانک‌ها و موسسات اعتباری به آسانی صورت نگیرد و لاجرم، سهم املاک تملیکی در ترازنامه شبکه بانکی در سالیان اخیر بیشتر شود. بنابراین بخش قابل توجهی از منابع شبکه بانکی غیرجاری و راکد شده که این موضوع به هیچ وجه به معنی سرمایه‌گذاری و بنگاه‌داری بانک‌ها نیست.

البته بانکها می‌گویند در شرایط عادی اقتصادی هیچ بانک و موسسه اعتباری تمایل ندارد از فلسفه وجودی تعریف شده که همانا واسطه‌گری است فاصله بگیرد البته آنها مجموعه سیاست‌ها و شرایط اقتصادی سال‌های گذشته و دولت قبل را عامل این موضوع می‌دانند و بر این باورند که بخش قابل توجهی از دارایی‌های بانکی نباید تحت عناوین مطالبات غیرجاری، مطالبات از دولت و یا املاک تملیکی بلوکه شده و درفرآیند واسطه‌گری قرار گیرد.

با توجه به این نکات، شبکه بانکی باید نقش خود را در خروج از تورم و ایجاد تحرک اقتصادی ایفا کند و این امر از طریق اصلاحات ساختاری محقق خواهد شد،در این میان به طور قطع، انجماد و بلوکه شدن بخشی از تسهیلات نه تنها از سوی بانک مرکزی بلکه از سوی سرمایه‌گذاران بخش‌خصوصی و نیز سپرده‌گذاران بانکی به عنوان مالکان اصلی سپرده‌های بانکی نیز پذیرفته نیست.

یکی از راهکارها در اختیار قرار دادن واحدهای تحت تملک بانک ها از طریق برگزاری مناقصه است. این امر، از حجم دارایی منجمد بانک می‌کاهد و قطعا به نفع فعال اقتصادی است تا با هزینه کمتری فعالیت خود را آغاز کند. همچنین بانک‌ها باید تمرکز درآمدی را بر دریافت کارمزد ارایه خدمات متمرکز کنند.

به هرحال امروز مدیران عامل بانکها پای میز مذاکره با اسحاق جهانگیری می‌نشینند تا بلکه راهکارهای وی در این رابطه را بشنوند و برای این آشفته‌بازار دارایی‌ها، چاره‌ای بیندیشند.

 
 

 

 Share  | نسخه چاپی| مجموع امتیازات  : 93| 
 
 

اخبار مرتبط :

 
 

 

 • خبرهاي جديد از کاسپین و ثامن‌الحجج
 • عملکرد مثبت بانک صادرات در مورد "میزان"
 • عملکرد مثبت بانک صادرات در مورد "میزان"
 • یکسان‌سازی نرخ ارز تانیمه دوم سال93
 • 64 درصد مطالبات غیر جاری نظام بانکی مشکوک ...
 •  
   
   

   
   

  نظرات کاربران (0)

   

   

   

   
   

  پربازدیدترین

  » جلسه قاضی‌پور با سیف برای رفع مشکلات موسسه اعتباری کاسپین، ثامن‌ال ...
  » صنعت بیمه ناکام در تطبیق یک استاندارد حسابرسی و آئین نامه شورای عالی ...
  » سه انتصاب جدید در بیمه سرمد
  » شرکت های بیمه ملزم به ارائه صورت هاي مالي بر اساس استانداردهاي بين ا ...
  » ورود همتی به انتخابات سنديكا/موضع «تحسیری» به کاندیداتوری «علیپور»
  » روند کند مراودات مالی بانک های خصوصی با دنیا/جدیدترین جداول از گشایش ...
  » در حاشیه افتتاح اولین شعبه خارج از پایتخت /استقبال شورای شهر شیراز از ...
  » مینا صدیق نوحی قائم مقام مدیر عامل بیمه آرمان شد
  » مواضع سازمان بورس درباره تعدیل سود ۵ هزار درصدی بانک اقتصاد نوین
  » بخشودگی جرایم صندوق خسارت های بدنی بیمه شخص ثالث موتورسواران تا پایا ...

  طنین

  |

   مدیران عامل چند شغله صنعت بیمه - 1/ از البرز و پاسارگاد تا سامان،سینا، رازی و کارآفرین

   چگونه می‌توانیم تقاضای مردم برای پوشش‌های بیمه‌ای را افزایش دهیم؟
   

   در جدال جذب سپرده های بانکی کدام بانک ها رشد بیشتری داشتند؟

  خرید آگاهانه بیمه

  سایر اخبار

  » درخواست نماینده نهادهای مالی بزرگ از سیف: به سئوالات و ابهامات بانکها پاسخ دهید
  »
  » متن چک ضمانت را چگونه تنظیم کنیم؟
  »
  » نگاهی به تحقیقات خارجی در رابطه با حاکمیت شرکتی در بانک ها/ حاکمیت شرکتی در بانک صادرات چگونه است؟
  »
  » چکی که بحساب بگذارید، درصورت برگشت کیفری نخواهد شد
  »
  » وکالتی معامله نکنید
  »
  » تهدید کردن دیگران تا دو سال حبس دارد
  »
  » چکی که بحساب بگذارید، درصورت برگشت خوردن، کیفری نخواهد شد
  »
  » پرداخت خسارت تصادف درصورت امتناع بیمه، بعهده کیست؟
  »
  » ورّاث می‌توانند پیگیر معاملاتی که بدون شرایط قانونی انجام شده، بشوند/
  »
  » بانک های ملی و ملت تسهیلات یک میلیون تومانی به ودیعه گذاران عمره پرداخت می کنند
  »
  » سرنوشت چک پس از فوت صاحب چک
  »
  » مهلت اقدام علیه صادرکننده چک برگشتی تا چه زمانی است؟
  »
  » دیه ستون فقرات و نخاع چگونه محاسبه می‌شود؟
  »
  » دیه دنده و ترقوه چگونه محاسبه می‌شود؟
  »
  » آیا خریدارِ "مال غیر" هم ضامن است؟

  نیازمندیها

   

  اپلیکشن اندروئید