فروش 20 میلیارد دلار از طریق اتاق مبادلات/80 درصد بازار ارز در اختیار دولت است » رصد شریان های مالی کشور

ما را از طریق آدرس Razepool@ در تلگرام دنبال کنید » راز پول » فروش 20 میلیارد دلار از طریق اتاق مبادلات/80 درصد بازار ارز در اختیار دولت است
 
 

 

راز پول : فروش 20 میلیارد دلار از طریق اتاق مبادلات/80 درصد بازار ارز در اختیار دولت است

 
 

تاریخ انتشار : 10 دي 1395

 
 
فروش 20 میلیارد دلار از طریق اتاق مبادلات/80 درصد بازار ارز در اختیار دولت است
گروه بازار پول - مستخدمین حسینی با تاکید بر اینکه وجوه از بانک ها به سمت بازار ارز حرکت کرده است، گفت: باید سیستم شناور مدیریت شده ارزی را اجرایی کنیم.در همین زمینه معاون اسبق ارزی بانک مرکزی با تشریح شروط یکسان سازی نرخ ارز گفت: در ۹ ماهه ابتدای امسال ۲۰ میلیارددلار ارز از طریق اتاق مبادلات فروخته شد.

به گزارش پایگاه خبری رازپول، حیدر مستخدمین حسینی در برنامه مناظره سیما با بیان اینکه اقتصاد دارای اجزای مختلفی از جمله بازارهای ارز، کالا، بیمه، پول و سرمایه است، گفت: اگر در یکی از این بازارها خللی وجود داشته باشد، تاثیر آن به سایر بازارها هم خواهد رسید.

این کارشناس اقتصادی اظهارداشت: بنابراین فقط پرداختن به سیاست های ارزی راهگشا نیست و باید بنیان های اقتصادی تصحیح شود و در بازارهای مختلف شفاف سازی اتفاق بیافتد.

مستخدمین حسینی با اشاره به اینکه ضعف سیاست گذاری دولت و بانک مرکزی مشهود است، ادامه داد: اینکه بانک مرکزی وعده می دهد نرخ ارز یکسان خواهد شد ولی محقق نشده، باعث سلب اعتماد مردم می شود.

وی افزود: امروز وجوه از بانک ها به سمت بازار ارز می روند و ما این روند را در سال های گذشته نیز تجربه کرده ایم. وضعیت بازار ارز نشان می دهد که ۸۰ درصد سیاست گذاری و عرضه ارز در اختیار دولت است در حالی که بنیان های اقتصادی باید در اختیار بخش خصوصی باشد.

کارشناس اقتصادی تاکید کرد: نمی توان گفت نوسانات نرخ ارز بر اثر عوامل بیرونی مانند انتخابات آمریکا، اربعین و ژانویه و ... بوده و باید در این بخش به عوامل درونی و سیاست گذاری ها که وظیفه بانک مرکزی است نیز توجه داشته باشیم چون این بانک وظیفه حفظ ارزش پول ملی را دارد.

مستخدمین حسینی بیان داشت: در حالی نرخ ارز در ایران طی مدت اخیر حدود ۲۰ درصد رشد داشته که در ترکیه با وجود بمب گذاری ها و اتفاقات دیگر، نرخ ارز ۱۲ درصد رشد داشته است.


همچنین سیدکمال سیدعلی با طرح این پرسش ها که تقویت پول ملی را باید افتخار بدانیم یا تضعیف آن را و سایر پدیده های اقتصادی چه تاثیری در این زمینه دارند؟ گفت: دلار در یکسال گذشته ۱۲ درصد در دنیا گران شد و یورو که در بازار ایران در سال ۹۱ به میزان ۴۵۶۰ تومان بود امروز به ۴۳۶۰ تومان رسیده است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایبنا، معاون اسبق ارزی بانک مرکزی اظهارداشت: دولت از طریق مدیریت بازار ارز به موضوع کنترل تورم توجه دارد و نمی خواهد از این طریق تورمی اتفاق بیافتد. با این حال در دو ماهه اخیر باید بررسی کرد که چه اتفاقی افتاده که نرخ ارز افزایش پیدا کرد که به نظر من ۱۰ عامل در این زمینه نقش داشته است.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات افزود: رییس جمهور جدید آمریکا در یکی دو ماه اخیر تهدید کرده که برجام را پاره خواهد کرد و این حواشی بر بازار ارز و افزایش قیمت تاثیر گذاشته است.

وی تصریح کرد: حال که نرخ ارز در یک مدت کوتاه ۱۷ درصد گران شده نیازمند مدیریت است. اینکه نرخ ارز باید طبق شرایط تورمی تغییر کند و یا خیر؟ یک سوال است.

به گفته سیدعلی، واردکننده ها می خواهند نرخ ارز پایین باشد و صادرکننده ها به دنبال افزایش آن هستند. در عین حال، آنهایی که دستشان به منابعی می رسد می خواهند نرخ سود پایین بیاید.

معاون اسبق ارزی بانک مرکزی گفت: نمی توان ایجاد اشتغال، کنترل تورم، خروج از رکود و همه مسائل اقتصادی را در کنترل نرخ ارز دید. ما در سال ۸۱ یکسان سازی نرخ ارز را با ۲۵ میلیارد دلار انجام دادیم و آثار آن تا چند سال بعد از آن هم باقی بود.

وی با طرح این سوالات که در حال حاضر آیا شرایط یکسان سازی نرخ ارز وجود دارد که انجام نشده است؟ آیا موانع بین المللی برداشته شده و آیا امکان نقل و انتقالات ارزی وجود دارد؟ بیان کرد: همه می دانند چند نرخی ماندن ارز فسادزا است و حالا نیز نرخ های اتاق مبادلات با بیرون ۸۰۰ تومان فاصله دارد.

سیدعلی تاکید کرد: برای انجام یکسان سازی نرخ ارز باید شروط آن فراهم و پول ها تامین شود و دریافتی ها نیز بیاید. با وجود شرایط تحریم و برجام، قطعا یکسان سازی نرخ ارز در آینده نزدیک انجام می شود.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات با اعلام اینکه در سال جاری ۸۰ میلیارد دلار درآمد ارزی خواهیم داشت، گفت: ۳۶ میلیارد دلار آن از طریق نفت است. باید بررسی شود که چرا با وجود کمتر بودن درآمد ارزی در سال گذشته، اما نرخ ارز افزایش نیافت؟

معاون اسبق ارزی بانک مرکزی اظهارداشت: حالا تقاضا بالا رفته و در این شرایط بحرانی کسانی که نیازمند ارز هستند رفتار احتیاطی خواهند داشت. هیجانات بازار باعث شده تا سفته بازها وارد شوند با این حال وضعیت ارزی ایران در سال جاری از سال قبل بهتر است و دولت و بانک مرکزی هم دسترسی بهتری به منابع ارزی دارند.

وی افزود: وقتی در سال گذشته میلادی قیمت نفت از ۱۱۰ دلار به زیر ۳۰ دلار رسید، ارزش پول در کشورهای نفتی ۵۰ درصد افت کرد. در نیجریه ۵۵ درصد، نروژ ۴۵ درصد، آذربایجان ۵۳ درصد، قزاقستان ۹۰ درصد، مکزیک ۴۰ درصد و در عربستان نیز بالغ بر ۳۰ درصد ذخایر فروخته شد ولی در ایران بانک مرکزی بازار را کنترل کرد.

سیدعلی در خصوص اینکه بانک مرکزی از طریق چه کسانی ارز را به پاساژ افشار تزریق می کند؟ گفت: عوامل بانک مرکزی سیستم بانکی است و از این طریق کارها انجام می شود.

این مقام اسبق بانک مرکزی در اینباره که با وجود افزایش تقاضای ارز در نیمه دوم سال، آیا ممکن است در آینده بانک مرکزی ارز را به صورت پیش فروش در اختیار تجار قرار دهد؟ گفت: بانک مرکزی می تواند درباره آن فکر کند ولی در سال جاری ۱,۵ برابر افزایش عرضه ارز داشتیم و در ۹ ماهه ابتدای امسال حدود ۲۰ میلیارد دلار در اتاق مبادلات ارز فروخته شد.

وی با تاکید بر اینکه در سال جاری باید ۳۱ میلیارد دلار ارز برای واردات تامین شود، گفت: همچنین ۲۲ میلیارد دلار نیز قاچاق داریم که می شود ۵۳ میلیارد دلار و این مبلغ باید از سوی بانک مرکزی تامین شود.

 
 

 

 Share  | نسخه چاپی| مجموع امتیازات  : 281| 
 
 

اخبار مرتبط :

 
 

 

 • ربا خواری بزرگترین مشکل تولید در کشور
 • بانک مرکزی در برابر فاجعه بانک‌ها مسئول ...
 • مدیر عامل بیمه البرز: ادغام بیمه ها گره کم ...
 • شیمی درمانی بیمه ها با آزاد سازی ذخایر/آی ...
 • اگر بیمه مرکزی دارای اقتدار و اعتبار بود، ...
 •  
   
   

   
   

  نظرات کاربران (0)

   

   

   

   
   
  ارسال نظر
     
   

  پربازدیدترین

  » امضای رئیس هیات مدیره تائید نشده ذیل صورت های مالی بیمه دی چه می کند؟
  » طبق مصوبه هیات دولت:واحد پول «تومان» و معادل ۱۰ ریال شد/ برنامه های مه ...
  » «مسابقه بزرگ انتخاب شعار جدید بانک سپه» آغاز شد

  طنین

  |

   مدیران عامل چند شغله صنعت بیمه - 1/ از البرز و پاسارگاد تا سامان،سینا، رازی و کارآفرین

   چگونه می‌توانیم تقاضای مردم برای پوشش‌های بیمه‌ای را افزایش دهیم؟
   

   در جدال جذب سپرده های بانکی کدام بانک ها رشد بیشتری داشتند؟

  خرید آگاهانه بیمه

  سایر اخبار

  » تکلیف قانونی مستاجری که موجر در پایان مدت اجاره ودیعه‌اش را نمی‌دهد
  »
  » کلاهبرداری بالای 100 میلیون، مشمول مرور زمان نمی شود
  »
  » چگونه اموال بدهکار را شناسایی کنیم؟
  »
  » چگونه از واحد صنفی مزاحم شکایت کنیم؟
  »
  » چه نوع معامله ای از نظر قانون، معامله ربوی است و مجازات آن چیست؟
  »
  » چکی که بحساب بگذارید، درصورت برگشت کیفری نخواهد شد
  »
  » چکی که بحساب بگذارید، درصورت برگشت خوردن، کیفری نخواهد شد
  »
  » پرداخت خسارت تصادف درصورت امتناع بیمه، بعهده کیست؟
  »
  » ورّاث می‌توانند پیگیر معاملاتی که بدون شرایط قانونی انجام شده، بشوند/
  »
  » بانک های ملی و ملت تسهیلات یک میلیون تومانی به ودیعه گذاران عمره پرداخت می کنند
  »
  » سرنوشت چک پس از فوت صاحب چک
  »
  » مهلت اقدام علیه صادرکننده چک برگشتی تا چه زمانی است؟
  »
  » دیه ستون فقرات و نخاع چگونه محاسبه می‌شود؟
  »
  » دیه دنده و ترقوه چگونه محاسبه می‌شود؟
  »
  » آیا خریدارِ "مال غیر" هم ضامن است؟

  نیازمندیها

   

  اپلیکشن اندروئید