معامله‌گران ارز شناسنامه‌دار می‌شوند » رصد شریان های مالی کشور

تمامي اخبار اين سايت در حال انتقال به سايت www.razepool.ir است و در آينده نزديك ديگر خبري رو اين سايت بارگذاري نخواهد شد. » راز پول » معامله‌گران ارز شناسنامه‌دار می‌شوند
 
 

 

راز پول : معامله‌گران ارز شناسنامه‌دار می‌شوند

 
 

تاریخ انتشار : 15 آذر 1395

 
 
معامله‌گران ارز شناسنامه‌دار می‌شوند
گروه بازار پول - مدیرعامل بورس کالا گفت: درصدد هستیم که فضای فیزیکی را در محل مبادلات ارزی به عنوان شعبه بورس کالا ایجاد کرده و فعالان ارزی که به صورت غیررسمی فعالیت می‌کنند را شناسنامه‌دار و وارد بازار رسمی کنیم.
با هدف ارائه خدمات برای ذی‌نفعان بورس کالا، تامین مالی صنایع کوچک و متوسط، توسعه بازارهای جدید و استفاده از زیر ساخت‌های بانک ملت، تفاهم‌نامه همکاری بین شرکت بورس کالا و بانک ملت امضا شد.
روابط عمومی و امور بین الملل بورس کالای ایران اعلام کرد: حامد سلطانی نژاد، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران در مراسم امضای این تفاهمنامه گفت: یکی از مفاد اصلی تفاهمنامه همکاری بورس کالای ایران و بانک ملت، در جهت تامین اعتبار خریداران برای راه اندازی بازار خرده فروشی محصولات مورد معامله در بورس است به طوری که در این تفاهمنامه برای خریداران بورس کالا شرایط ویژه ای در نظر گرفته شده است.

سلطانی نژاد اظهار داشت: عمده بازیگران بورس کالا در گذشته، کارخانه ها و خریدارانی بودند که توان مالی زیادی داشتند در حالی که صنایع پایین دستی عمدتا شرکت های متوسط و کوچکی هستند و برای توسعه و تامین مالی مشکلاتی دارند. از این رو برای رفع معضلات تامین مالی صنایع کوچک و متوسط و همچنین در جهت حذف واسطه هایی که برای این صنایع تامین مالی انجام می دهند، تفاهمنامه ای با بانک ملت منعقد شد.
در فهرست مشتریان بورس کالا، شرکت هایی هستند که طی سال های اخیر همیشه از بورس مواد اولیه خریداری کرده و فعالیت تولیدی شفاف و روشنی دارد، این مشتریان که اغلب از صنایع پایین دستی بوده به نوبه خود صاحب رکوردی در حضور مستمر در بورس کالا هستند و به این ترتیب این شرکت ها به دلیل دارا بودن سابقه و رتبه مطلوب در بورس کالا می توانند در صف اول تامین مالی و دریافت تسهیلات و اعتبار قرار گیرند.
سلطانی نژاد تلاش جهت استفاده از خدمات ارزی بانک ملت برای تسویه ارزی معاملات رینگ صادرات در چارچوب مقررات بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار را از مفاد دیگر این تفاهمنامه دانست و ادامه داد: در بخش ارزی قرار است با توجه به شعب فعال این بانک در کشورهایی همچون کره، ترکیه و ارمنستان، بانک ملت بتواند در این خصوص نقش محوری ایفا کند که انجام معاملات محصولات صادراتی با تسویه ارزی از جذب سرمایه گذاران خارجی موثر خواهد بود.

مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران با بیان اینکه حجم معاملات آتی این بورس در ۸ ماهه امسال به حدود ۴۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان رسیده است، ادامه داد: همکاری با بانک ملت در راه‌اندازی معاملات ارزی بر روی محصولات مختلف از جمله طلا در دستور کار قرار خواهد گرفت به طوریکه با توجه به موفقیت بازار قراردادهای آتی سکه در بورس کالای ایران، زیر ساخت های لازم فراهم است که در اوراق آتی مبادلاتی به شکل مبادلات ارز با طلا سامان دهیم تا بتوانیم پوششی برای مبادلات طلا با ارز و طلا با ریال ایجاد کنیم.
همچنین با اعطای مجوز ورود بانک‌ها به معاملات بازار آزاد ارز و از آنجایی که ۶۶ درصد از ارز کشور در بانک ملت در حال گردش است، حجم قابل توجهی از معاملات طلا و ارز هم می تواند در بانک ملت گردش پیدا کند لذا درصددیم که فضای فیزیکی را در محل مبادلات ارزی به عنوان شعبه بورس کالا در خیابان فردوسی ایجاد کرده و فعالان ارزی که به صورت غیر رسمی فعالیت می کنند را شناسنامه دار و وارد بازار رسمی کنیم.
امسال روند مبادلات طلا در بورس کالا قابل توجه بوده و طبق مذاکرات انجام شده، قرار است تا شیوه خزانه داری بانک برای معاملات طلا را پیشرفته کرده و از حالت خزانه فیزیکی، به خزانه ای تبدیل کنیم که اوراق بهادار منتشر می کند که در این حوزه هم زمینه همکاری با بانک ملت وجود دارد.

سلطانی نژاد با بیان اینکه همکاری جهت تامین اعتبار کوتاه مدت خریداران برای راه‌اندازی معاملات تهاتری از دیگر موارد این تفاهمنامه است، تصریح کرد: در این میان توسعه معاملات تهاتری هم در حال پیگیری بوده زیرا در معاملات تهاتری بعضا نیاز است که بانک مداخله کند به طوریکه بانک می تواند نقش تامین مالی را در معاملات تهاتری ایفا کند.
یکی دیگر از موارد این تفاهمنامه همکاری جهت ارائه خدمات الکترونیکی متناسب با فرآیندهای بورس است که در این راستا درصدد راه اندازی قراردادهای آپشن هستیم که معاملات آزمایشی آن در بستر بانک ملت انجام شده است.

مدیر عامل شرکت بورس کالای ایران در پایان به استفاده بورس کالا از پتانسیل ها و زیرساخت های آی تی بانک ملت اشاره کرد و گفت: بورس کالا می تواند از پتانسیل های بانک ملت در حوزه کشاورزی هم بهره مند شود زیرا در گذشته بانک ملت مطالبات گندمکاران را پرداخت می کرد و اطلاعات خوبی در این زمنیه وجود دارد که بورس کالا می تواند در راستای اجرای ماده ۳۳ قانون افزایش بهره وری کشاورزی و تقویت معاملات کشاورزی از این خدمات و داده ها استفاده کنیم.

 
 

 

 Share  | نسخه چاپی| مجموع امتیازات  : 222| 
 
 

اخبار مرتبط :

 
 

 

 • رفع محدودیت نوسان قیمت در بورس کالا
 • طی تفاهمنامه با بورس کالا معاملات تهاتری ...
 • مشتریان خرد هم محصولات پتروشیمی را از بور ...
 • امضای تفاهمنامه بانک تجارت با اتحادیه تع ...
 • مستخدمین حسینی:بورس حبابی نیست، ارزش باز ...
 •  
   
   

   
   

  نظرات کاربران (0)

   

   

   

   
   
  ارسال نظر
     
   

  پربازدیدترین

  طنین

  |

   مدیران عامل چند شغله صنعت بیمه - 1/ از البرز و پاسارگاد تا سامان،سینا، رازی و کارآفرین

   چگونه می‌توانیم تقاضای مردم برای پوشش‌های بیمه‌ای را افزایش دهیم؟
   

   در جدال جذب سپرده های بانکی کدام بانک ها رشد بیشتری داشتند؟

  خرید آگاهانه بیمه

  سایر اخبار

  » تکلیف قانونی مستاجری که موجر در پایان مدت اجاره ودیعه‌اش را نمی‌دهد
  »
  » کلاهبرداری بالای 100 میلیون، مشمول مرور زمان نمی شود
  »
  » چگونه اموال بدهکار را شناسایی کنیم؟
  »
  » چگونه از واحد صنفی مزاحم شکایت کنیم؟
  »
  » چه نوع معامله ای از نظر قانون، معامله ربوی است و مجازات آن چیست؟
  »
  » چکی که بحساب بگذارید، درصورت برگشت کیفری نخواهد شد
  »
  » چکی که بحساب بگذارید، درصورت برگشت خوردن، کیفری نخواهد شد
  »
  » پرداخت خسارت تصادف درصورت امتناع بیمه، بعهده کیست؟
  »
  » ورّاث می‌توانند پیگیر معاملاتی که بدون شرایط قانونی انجام شده، بشوند/
  »
  » بانک های ملی و ملت تسهیلات یک میلیون تومانی به ودیعه گذاران عمره پرداخت می کنند
  »
  » سرنوشت چک پس از فوت صاحب چک
  »
  » مهلت اقدام علیه صادرکننده چک برگشتی تا چه زمانی است؟
  »
  » دیه ستون فقرات و نخاع چگونه محاسبه می‌شود؟
  »
  » دیه دنده و ترقوه چگونه محاسبه می‌شود؟
  »
  » آیا خریدارِ "مال غیر" هم ضامن است؟

  نیازمندیها

   

  اپلیکشن اندروئید