نوبخت :سیاست مداران در سال های گذشته در بازار ارز اختلال ایجاد کردند » رصد شریان های مالی کشور

تمامي اخبار اين سايت در حال انتقال به سايت www.razepool.ir است و در آينده نزديك ديگر خبري رو اين سايت بارگذاري نخواهد شد. » راز پول » نوبخت :سیاست مداران در سال های گذشته در بازار ارز اختلال ایجاد کردند
 
 

 

راز پول : نوبخت :سیاست مداران در سال های گذشته در بازار ارز اختلال ایجاد کردند

 
 

تاریخ انتشار : 3 خرداد 1393

 
 
نوبخت :سیاست مداران در سال های گذشته در بازار ارز اختلال ایجاد کردند

ایران و جهان - نوبخت در چهل و سومین اجلاس اتحادیه پایاپای آسیا (ACU) که روز گذشته به کار خود پایان دادصراحتا اعلام کرد که در سال های گذشته به دلیل دخالت سیاستمداران در بازار ارز اختلالاتی پدید آمد.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، اجلاس اتحادیه پایاپای آسیا با حضور دکتر محمدباقر نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی ،دکتر ولی اله سیف رییس کل بانک مرکزی، روسای کل بانکهای مرکزی عضو و لیدا برهان آزاد دبیرکل اتحادیه پایاپای آسیا در سالن رازی مرکز همایش های بین المللی کیش برگزار شد.

تاکید بر گسترش سطح همکاریها
دکتر نوبخت در آیین گشایش چهل و سومین اجلاس اتحادیه، گفت: این موضوع که شما از فواصل دور در این اجلاس حضور به هم رسانده اید ، اهمیت اجلاس و تلاش های همکارانمان در بانک مرکزی را نشان می دهد و امیدوارم این نشست ، نتایج ارزشمندی برای همگان در برداشته باشد.

وی ضمن اشاره به تاریخچه 4 دهه فعالیت اتحادیه در راستای گسترش همکاریهای پولی، ارتقای فرصتهای رشد اقتصادی و همکاریهای دو و چند جانبه،ابراز امیدواری کرد تا با استفاده بهینه از ظرفیت های تولید و مکانیزم توزیع، موجبات رشد اعضاء فراهم آمده و در جهت تنوع بخشیدن به پرتفوی داراییها ، استفاده از منابع مالی و بهبود معیشت مردم گام بردارند.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی افزود: گسترش همکاری های کشورهای عضو از فراز و نشیب هایی برخوردار بوده ولی روند کلی آن رو به رشد است.
وی در ادامه افزود: امیدوارم این رخداد، زمینه های موفقیت روزافزون اتحادیه را فراهم ساخته و به تحرک سرمایه و افزایش شتاب سیالیت آن منجر شود.

دکتر نوبخت در بخش دیگری از سخنانش به نقش تعیین کننده ایران در اتحادیه اشاره کرد و گفت:ایران به عنوان یکی از کشور های بنیانگذار اتحادیه ، همواره روابط گسترده ای با اعضاء داشته است.

استقبال دولت از استقلال بانک مرکزی
وی همچنین خاطر نشان ساخت: صادقانه باور داریم با شروع کار دولت آقای روحانی و تعامل مسئولانه ایران با مجامع بین المللی و در سایه توافق های گسترده ایران با گروه 1+5 ،شاهد بسط همکاریهای کشورمان با اتحادیه باشیم.
دکتر نوبخت سپس به موفقیت های دولت تدبیر و امید در زمینه بهبود شرایط اقتصاد ملی پرداخت و گفت: طی مدت کوتاهی که از روی کار آمدن دولت یازدهم می گذرد ، دستاوردهای خوبی در صحنه داخلی حاصل شده است. دولت آقای روحانی وارث تحریم های گسترده بین المللی بوده و این امر، حجم تجارت بین المللی ایران را به شدت تحت تاثیر قرار داده است .

وی با بیان تاثیر نامطلوب نوسانات بازار ارز بر فعالیتهای اقتصادی،تغییرات غیرقابل پیش بینی قیمتها و در پی آن ؛ افزایش نرخ تورم افزود: دولت جدید،کاهش سطح نااطمینانیها، تعمیق شفافیت ، افزایش پاسخگویی در قبال ملت و کاهش فشارهای تحریمی به منظور کاستن از فشار تورم رکودی را مد نظر قرار داده است.
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی سپس به موفقیت های به دست آمده در سایه تلاش های دولت پرداخت و گفت: نرخ تورم با 13 درصد کاهش از 43 درصد به حدود 30 درصد کاهش یافته و نرخ تورم نقطه به نقطه نیز به 17 درصد رسیده است.

وی تاکید کرد: اصلاح قیمتهای نسبی حامل های انر?ی و سامان بخشیدن به پرداختها برای نیل به عدالت اقتصادی و اجتماعی از دستاوردهای دولت به شمار می آیند.
دکتر نوبخت افزود: بیمه سلامت و تامین دارو و درمان با حداقل قیمت و دسترسی به پزشک خانواده در دورترین نقاط کشور، بیانگر تعهد مستحکم دولت در تحقق عدالت اجتماعی است و افراد با پرداخت 5 تا 10 درصد هزینه های درمان می توانند از خدمات درمانی استفاده کنند.

وی همچنین با استقبال دولت از استقلال بانک مرکزی بیان نمود: اختلالی که سال های گذشته به دلیل دخالت سیاستمداران در بازار ارز پدید آمد، بر ضرورت استقلال بانک مرکزی تاکید دارد. استقلال در تدوین و اجرای آزادانه سیاستهای پولی و ارزی بدون دخالت سیاست پیشگان امری ضروری است و دولت از این مهم استقبال می کند.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری با ابراز خوش بینی نسبت به این که سال 2014 برای کشورمان رشد و شکوفایی اقتصادی و کاهش تورم را به ارمغان خواهد آورد، بیان داشت: در مدل بودجه سال 2014 ، رشد اقتصادی 1.5درصد و تورم 25 درصد برای کشور پیش بینی شده است .صندوق بین المللی پول نیز تورم زیر 20 درصد و بیزینس مانیتور، رشد اقتصادی 2.8 درصد را درسال جاری برای ایران پیش بینی کرده است.

آغاز فصلی نوین
دکتر سیف رییس کل بانک مرکزی نیز در ادامه این نشست، اعلام کرد: امروز با اراده و عزم ملی و در راستای ایفای تعهدات بین المللی و اتحادیه پایاپای آسیا ، فصل نوینی از روابط و مبادلات تجاری و بانکی آغاز شده است و افتخار داریم در این لحظه باشکوه، در جزیره کیش میزبان چهل و سومین اجلاس اتحادیه پایاپای آسیا باشیم .

وی در توصیف قابلیتهای این جزیره گفت: کیش ، نگین زیبای خلیج فارس با جمعیتی در حدود 20 هزار نفر ، سالانه یک میلیون بازدیدکننده دارد. این جزیره در سال 2010 در بین 10 جزیره برتر دنیا جای گرفت و چهارمین مقصد گردشگری جنوب آسیا به شمار می رود.
رییس کل بانک مرکزی سپس مراتب سپاس خویش را از اهتمام اشرف محمود واترا رییس کل بانک مرکزی پاکستان به جهت همکاریهای صادقانه ایشان برای ارتقای جایگاه اتحادیه پایاپای آسیا و میزبانی چهل و دومین اجلاسACU در اسلام آباد بیان داشت .

فرصتی برای تعامل بیشتر
در ابتدای این نشست نیز واترا رییس کل بانک مرکزی پاکستان که ریاست دوره ای اتحادیه را به دکتر سیف واگذار کرد ، طی سخنانی مراتب سپاس خود را از میهمان نوازی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و دبیرخانه اتحادیه پایاپای آسیا در جریان برپایی این اجلاس ابراز نمود.
وی مهمترین کارکرد این اجلاس را انتقال تجارب دوجانبه و چندجانبه میان اعضاء عنوان کرد و افزود: این گردهمایی موجب خواهد شد هر چه بهتر بتوانیم بر اهداف آینده تمرکز کنیم و به همکاریهای بیشتر میان اعضاء بیندیشیم.

تصویب گزارش سال 2013 اتحادیه پایاپای آسیا
مطابق با برنامه کاری اجلاس ، برهان آزاد دبیرکل اتحادیه پایاپای آسیا گزارش عملکرد اتحادیه در سال 2013 را به آگاهی اعضای هیات مدیره اتحادیه رساند و این گزارش به اتفاق آراء به تصویب رسید.
در ادامه ، پیشنهادات کمیته فنی توسط غلامعلی کامیاب معاون ارزی بانک مرکزی مطرح گردید و پس از بحث و تبادل نظر اعضاء، به تصویب رسید.
همچنین مقرر شد که اجلاس آتی هیات مدیره اتحادیه به میزبانی بانک مرکزی بنگلادش در سال 2015 برگزار گردد.

شایان ذکر است میهمانان در ضیافت شام ریاست کل حضور یافتند و طی آن ، مراسم بزرگداشت چهلمین سالگرد تاسیس اتحادیه پایاپای آسیا برگزار و به روسای کل بانکهای مرکزی عضو و دبیرکل اتحادیه لوح یادبود و تندیس اتحادیه تقدیم شد.

 
 

 

 Share  | نسخه چاپی| مجموع امتیازات  : 1253| 
 
 

اخبار مرتبط :

 
 

 

 • اظهارات معاون ارزی بانک مرکزی در نشست کمی ...
 • جهت گیری دولت و بانک مرکزی، کنترل تورم و د ...
 • کاردگر:بیمه آسیا به دلیل کم لطفی ها به باز ...
 • جشنواره بهار تا بهار بیمه آسیا
 • تودیع و معارفه مدیر بازرسی و انتظامات بیم ...
 •  
   
   

   
   

  نظرات کاربران (0)

   

   

   

   
   
  ارسال نظر
     
   

  پربازدیدترین

  » سرمايه گذاري ١٠٠ ميليون دلاري بانك روسي در اردبيل

  طنین

  |

   مدیران عامل چند شغله صنعت بیمه - 1/ از البرز و پاسارگاد تا سامان،سینا، رازی و کارآفرین

   چگونه می‌توانیم تقاضای مردم برای پوشش‌های بیمه‌ای را افزایش دهیم؟
   

   در جدال جذب سپرده های بانکی کدام بانک ها رشد بیشتری داشتند؟

  خرید آگاهانه بیمه

  سایر اخبار

  » تکلیف قانونی مستاجری که موجر در پایان مدت اجاره ودیعه‌اش را نمی‌دهد
  »
  » کلاهبرداری بالای 100 میلیون، مشمول مرور زمان نمی شود
  »
  » چگونه اموال بدهکار را شناسایی کنیم؟
  »
  » چگونه از واحد صنفی مزاحم شکایت کنیم؟
  »
  » چه نوع معامله ای از نظر قانون، معامله ربوی است و مجازات آن چیست؟
  »
  » چکی که بحساب بگذارید، درصورت برگشت کیفری نخواهد شد
  »
  » چکی که بحساب بگذارید، درصورت برگشت خوردن، کیفری نخواهد شد
  »
  » پرداخت خسارت تصادف درصورت امتناع بیمه، بعهده کیست؟
  »
  » ورّاث می‌توانند پیگیر معاملاتی که بدون شرایط قانونی انجام شده، بشوند/
  »
  » بانک های ملی و ملت تسهیلات یک میلیون تومانی به ودیعه گذاران عمره پرداخت می کنند
  »
  » سرنوشت چک پس از فوت صاحب چک
  »
  » مهلت اقدام علیه صادرکننده چک برگشتی تا چه زمانی است؟
  »
  » دیه ستون فقرات و نخاع چگونه محاسبه می‌شود؟
  »
  » دیه دنده و ترقوه چگونه محاسبه می‌شود؟
  »
  » آیا خریدارِ "مال غیر" هم ضامن است؟

  نیازمندیها

   

  اپلیکشن اندروئید