از بازار خريد و فروش پرندگان چه خبر؟ » رصد شریان های مالی کشور

تمامي اخبار اين سايت در حال انتقال به سايت www.razepool.ir است و در آينده نزديك ديگر خبري رو اين سايت بارگذاري نخواهد شد. » چهارسوق » از بازار خريد و فروش پرندگان چه خبر؟
 
 

 

چهارسوق : از بازار خريد و فروش پرندگان چه خبر؟

 
 

تاریخ انتشار : 24 شهريور 1392

 
 
از بازار خريد و فروش پرندگان چه خبر؟ از اوايل ارديبهشت ماه تا اوايل پاييز فصل رونق خريد و فروش پرندگان محسوب مي‌شود، چون در اين ايام به علت زاد و ولد پرندگان، بازار پرنده فروشان رونق فراوان مي گيرد، ولي به گفته فعالان اين بازار، در ساير ايام سال تنها در روزهاي پنجشنبه و جمعه تعداد مشتري ها بيش تر از روزهاي ديگر است، زیرا والدين فرصت دارند با توجه به تعطیلی آخر هفته با فرزندان خود سري به مغازه‌ها بزنند.
در ایران انواع زیاد و مختلف ماهی و پرنده وجود دارد که به ترتیب از گونه‌های مورد استقبال نسبت به بقیه گونه‌ها می توان در ماهی‌ها به گونه گورامی، گلفیش، کوی، پرت فیش و در پرنده‌ها به قناری، فنچ، مرغ عشق، عروس هلندی و کاسپو اشاره کرد؛ ماهیان و پرندگان وارداتی که سهم اعظم بازار را در اختیار دارند بیشتر مورد استقبال قرار گرفته‌اند. حیوانات وارداتی طبق برنامه‌هایی که سازمان دامپزشکی در نظر گرفته است قرنطینه و مورد آزمایش قرار می‌گیرند.
اما در حالی که اکثر مردم می پندارند که بیشتر پرنده های موجود در بازار بومی بوده و از نقاط مختلف ایران جمع آوری شده اند، رييس اتحاديه فروشندگان پرنده و ماهي تهران نظر دیگری دارد. به گفته مهدی یوسف خانی، حدود 80 درصد پرندگان زينتي، وارداتي بوده و خارجي هستند كه البته در برخي انواع آنها نمونه‌ي ايراني نيز وجود دارد. وي با بيان اينكه هند، هلند، بل?يك و پاكستان از مهم‌ترين كشور‌هايي هستند كه رتبه‌ي اول را در زمينه‌ي صادرات پرندگان زينتي به خود اختصاص داده‌اند و كشور هند در زمينه‌ي طوطي در مرتبه‌ي اول قرار دارد گفت: در هنگام خرید پرنده باید به ترکیب صورت و پا و مدفوع حیوان دقت شود زیرا این‌ها عوامل تعیین کننده سلامتی پرنده است و در ماهی نیز باید به باله‌ها و رنگ بدن ماهی دقت کرد؛باید ماهی را با درجه آب مناسب برای هر گونه نگهداری کرد. همچنین غذای زیاد به ماهی داده نشود و تصفیه آب به طور مرتب انجام شود.
رييس اتحاديه فروشندگان پرنده و ماهي تهران در پاسخ به اين سوال كه بيشترين آمار فروش در زمينه‌ي پرندگان زينتي مربوط به كدام نوع است، گفت: انواع قناري از جمله مرغ عشق و ياكريم بيشترين آمار فروش را به خود اختصاص داده‌اند كه قيمت پايين‌ آنها در مقايسه‌ با انواع طوطي و هزينه‌ي نگهداري كمتر اين پرندگان از جمله دلايل بالاي آمار فروش آن‌هاست.
وي معتقد است: نكته مهمي كه در مورد پرندگان زينتي وجود دارد، اين است كه قيمت‌گذاري اين پرندگان به صورت سليقه اي بوده و تعرفه خاصي ندارد و بر اساس نوع پرنده تا چند ميليون تومان نيز قيمت دارد و ممكن است كسي از يك پرنده آن قدر خوشش بيايد كه حاضر باشد تا چند صد ميليون تومان هم براي آن هزينه كند كه البته اين موضوع سليقه‌اي است.
اما در مواقعي نيز به دليل انتشار اخباري، فروش پرندگان كم مي‌شود؛ مانند زماني كه خبر خطر افزايش آنفلوآنزاي پرندگان در ميان پرنده هاي زينتي قاچاق شده در استان سيستان و بلوچستان منتشر شد كه البته مدتي بعد تكذيب شد. به هر حال گفته مي‌شود پرندگان زينتی می‌توانند بعضی از بيماري ها را در خود جای دهند و به صاحبان خود منتقل کنند.
وي معتقد است:اگرچه مالکيت پرندگان زينتی بدون خطر نيست، اما بسياری از خانواده‌های ايرانی در منزل خود از پرندگان زينتی مراقبت می‌کنند و به اين ترتيب ممکن است در معرض بسياری از بيماري های مشترک باکتريايی، پروتوزوايی، قارچی، ويروسی يا انگلی قرار گيرند.
قبل از انتخاب و خريد هر گونه پرنده توجه داشته باشيد كه پرنده نيازمند جاي مناسب، نگهداري صحيح و توجه كافي بوده و حصول اين موارد مستلزم صرف وقت، صبر، حوصله و هزينه كافي است. همچنين برخي توصيه كرده‌اند كه قبل از انتقال پرنده جديد به محلي كه از قبل پرندگاني در آنجا نگهداري مي شدند، پرنده جديد حتما به مدت دو ماه در محلي جداگانه قرنطينه تا از تندرستي آن كاملا اطمينان حاصل شود.
همچنين گفته مي شود که محل استقرار قفس پرنده نبايد محيط شلوغ و پرهياهو يا در فاصله نزديك از ديوار يا تلويزيون يا روبروي دريچه كولر يا باد پنكه يا مجاور بخاري يا شوفا? باشد.


 
 

 

 Share  | نسخه چاپی| مجموع امتیازات  : 3195| 
 
 

اخبار مرتبط :

 
 

 

 • سرمايه گذاري بانک حکمت ایرانیان در زمينه ...
 • سازوکار مديريت نرخ‌هاي سود در چارچوب سيا ...
 • با تغییر نحوه پرداخت خسارت،ساختمان های د ...
 • انتخاب اعضاي هيئت مديره بانك سينا از بين ...
 • هشدار رئیس کل نسبت به طلب میلیاردی بیمه ه ...
 •  
   
   

   
   

   

   

   

   
   

  پربازدیدترین

  » سرمايه گذاري ١٠٠ ميليون دلاري بانك روسي در اردبيل

  طنین

  |

   مدیران عامل چند شغله صنعت بیمه - 1/ از البرز و پاسارگاد تا سامان،سینا، رازی و کارآفرین

   چگونه می‌توانیم تقاضای مردم برای پوشش‌های بیمه‌ای را افزایش دهیم؟
   

   در جدال جذب سپرده های بانکی کدام بانک ها رشد بیشتری داشتند؟

  خرید آگاهانه بیمه

  سایر اخبار

  » تکلیف قانونی مستاجری که موجر در پایان مدت اجاره ودیعه‌اش را نمی‌دهد
  »
  » کلاهبرداری بالای 100 میلیون، مشمول مرور زمان نمی شود
  »
  » چگونه اموال بدهکار را شناسایی کنیم؟
  »
  » چگونه از واحد صنفی مزاحم شکایت کنیم؟
  »
  » چه نوع معامله ای از نظر قانون، معامله ربوی است و مجازات آن چیست؟
  »
  » چکی که بحساب بگذارید، درصورت برگشت کیفری نخواهد شد
  »
  » چکی که بحساب بگذارید، درصورت برگشت خوردن، کیفری نخواهد شد
  »
  » پرداخت خسارت تصادف درصورت امتناع بیمه، بعهده کیست؟
  »
  » ورّاث می‌توانند پیگیر معاملاتی که بدون شرایط قانونی انجام شده، بشوند/
  »
  » بانک های ملی و ملت تسهیلات یک میلیون تومانی به ودیعه گذاران عمره پرداخت می کنند
  »
  » سرنوشت چک پس از فوت صاحب چک
  »
  » مهلت اقدام علیه صادرکننده چک برگشتی تا چه زمانی است؟
  »
  » دیه ستون فقرات و نخاع چگونه محاسبه می‌شود؟
  »
  » دیه دنده و ترقوه چگونه محاسبه می‌شود؟
  »
  » آیا خریدارِ "مال غیر" هم ضامن است؟

  نیازمندیها

   

  اپلیکشن اندروئید